Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką prywatności i Warunkami użytkowania.
Zgadzam się
Na Styku SieciNa Styku Sieci
  • Start
  • Routing & Switching
  • Wireless
  • Certyfikacja
  • Wokół sieci
Czytasz: Stackowanie przełączników Cisco – StackWise i FlexStack
Udostępnij
Na Styku SieciNa Styku Sieci
  • Wireless
  • Certyfikacja
  • Routing & Switching
  • Wokół sieci
Szukaj
  • Start
  • Categories
    • Wokół sieci
    • Routing & Switching
    • Wireless
    • Certyfikacja
  • Bookmarks
  • More Foxiz
    • Blog Index
    • Sitemap
Have an existing account? Zaloguj się
Follow US
Routing & Switching

Stackowanie przełączników Cisco – StackWise i FlexStack

Damian Michalak
Damian Michalak 15 stycznia 2019 Komentarze: 19

Wydawałoby się, że każdy inżynier sieci chciałby w swojej pracy operować na jak największej ilości urządzeń sieciowych. Jednak wszystko ma swoje granice i w pewnym momencie zarządzanie kilkudziesięcioma identycznymi przełącznikami z identyczną konfiguracją przestaje już być tak przyjemne jak wcześniej. Na szczęście Cisco oferuje nam szereg technologii, które ułatwiają nam życie w takich sytuacji. Dzisiaj przyjrzymy się jednej z nich – stackowaniu.

W artykule:
Czym jest stackowanie?Jakie są zalety i wady stackowania?Jak działają technologie StackWise oraz FlexStack?

Stackowanie jeszcze do niedawna było w portfolio Cisco czymś wyjątkowym, funkcjonalnością, którą można było spotkać w niewielu modelach przełączników i za którą trzeba było słono zapłacić. Dziś można śmiało powiedzieć, że StackWise oraz FlexStack mocno spowszedniały a Cisco wypuszcza coraz to więcej modeli sprzętu ze wsparciem tych technologii. Nadal pozostaje to jednak dość kosztowna zabawa. Przyjrzyjmy się niuansom tego rozwiązania.

Czym jest stackowanie?

Stackowanie lub też stacking to technologia pozwalająca nam w dużym uproszczeniu połączyć kilka urządzeń sieciowych w jedno. Jest to doskonała alternatywa dla dużych i drogich przełączników z wyższej półki (np. serie Cisco Catalyst 4500 i 6500) i właśnie do tych droższych kuzynów można stackowanie porównywać. Jak wygląda np. taki Catalyst 6513-E? Przede wszystkim charakteryzuje on się modularną budową:

Przełącznik Cisco Catalyst 6513-E
Przełącznik Cisco Catalyst 6513-E

Sam przełącznik to przede wszystkim obudowa (ang. chassis), zasilacze, wentylatory oraz moduły sieciowe. Porozmawiajmy o tych ostatnich. Wśród nich najważniejszą rolę pełnią supervisory, których zazwyczaj w takim przełączniku znajdziemy dwa (dla redundancji). To te moduły biorą na siebie cały management plane (zarządzanie administracyjne urządzeniem) oraz control plane (realizowanie całej logiki działania urządzenia wraz z obsługą protokołów routingu, SNMP, ARP itd). Data plane czyli przełączanie ruchu sieciowego jest natomiast realizowane na pozostałych modułach przełącznika, które właśnie z uwagi na modularną budowę jesteśmy w stanie wyposażyć w różnego rodzaju porty. Powoduje to, że tego typu przełączniki są niezwykle elastyczne w konfiguracji. Niestety w parze z możliwościami idzie w tym przypadku cena.

Wróćmy teraz do stackowania. Stacking pozwala nam połączyć ze sobą przełączniki z niższej półki (m.in. serie Catalyst 3700, 3800 oraz 2900) w jedno urządzenie (z punktu widzenia sieci). Przykładowo mamy 3 oddzielne przełączniki warstwy dostępowej (access):

Powiązane publikacje

Maszyna stanowa OSPF
Redystrybucja między OSPF a EIGRP [WYZWANIE]
Czym się różnią switche L3 od routerów?
Czym są tunele VPN?
CDP – młotek w skrzynce narzędziowej sieciowca
Stack przełączników Catalyst 2960-X z frontu
Stack przełączników Catalyst 2960-X z frontu

Cała “magia” dzieje się natomiast z tyłu urządzeń gdzie znajdziemy kable do stackowania łączące ze sobą poszczególne przełączniki w pętlę:

Stack przełączników Catalyst 2960-X z tyłu

Stack przełączników Catalyst 2960-X z tyłu

Kable te łączą ze sobą backplane’y przełączników. Jeden z przełączników w procesie elekcji zostaje wybrany stack masterem i to ten switch bierze na siebie odpowiedzialność za management i control plane całego stacka. W pewnym sensie pełni on rolę supervisor’a z tą różnicą, że obsługuje również data plane na swoich portach. Tymczasem pozostałe przełączniki zapewniają jedynie dodatkową pulę fizycznych portów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku modułów w high-endowych przełącznikach serii 6500.

Zasadzie funkcjonowania stacka przyjrzymy się nieco dalej w tym artykule.

Jakie są zalety i wady stackowania?

Stackowanie ma wiele zalet, ale jak wszędzie tak i tutaj są pewne wady.

Zacznijmy od zalet:

  • stacking pozwala na łatwiejszą rozbudowę istniejącej infrastruktury (zwiększa skalowalność),
  • dzięki stackowaniu zmniejsza się narzut pracy związany z zarządzaniem wieloma urządzeniami (zwłaszcza przy konfiguracji urządzeń oraz wgrywaniu nowszych wersji IOS),
  • stack zapewnia nam redundancję, zakładając, że dane urządzenie końcowe jest podłączone do dwóch różnych stack memberów (szczególnie wartościowe w przypadku uplinków)
  • mamy możliwość budowania lepszych uplinków dzięki wykorzystaniu Multichasssis Etherchannel (MEC)

Są też niestety wady:

  • kable oraz moduły do stackowania (hardware potrzebny do stworzenia stacka) potrafią być bardzo drogie,
  • jesteśmy zmuszeni do stackowania przełączników z tej samej rodziny (np. 3850),
  • pomyłki, zła kolejność wykonywania działań oraz niewłaściwe przygotowanie do rozbudowy stacka (dodania kolejnego stack membera) mogą spowodować reboot całego stacka, a w najgorszym wypadku utratę istniejącej konfiguracji. Dlatego też należy się dobrze przygotować, wiedzieć co się robi i dokonywać zmian podczas dedykowanego maintenance window.

Jak działają technologie StackWise oraz FlexStack?

Przyjrzyjmy się teraz bliżej jak działają technologie stackowalne stworzone przez Cisco. Jako pierwszy opiszemy bardziej zaawansowany StackWise, aby potem przejść do jego uproszczonej wersji czyli FlexStack.

StackWise

Cisco StackWise zadebiutował wraz z rodziną przełączników Catalyst 3750. Od tego czasu w tę technologię zostały również wyposażone przełączniki Catalyst 3650 oraz 3850. Najnowsza wersja, z którą mamy do czynienia do StackWise-480. Wspierana jest ona przez przełączniki serii 3850, przy czym możemy mieszać poszczególne wersje sprzętowe tego switcha. Do wyboru mamy m.in.:

  • 48 portów Gigabit Ethernet
  • 24 portów Gigabit Ethernet
  • 12 portów Ethernet SFP
  • 24 portów Ethernet SFP
Rodzina przełączników Catalyst 3850
Rodzina przełączników Catalyst 3850

Oczywiście portfolio nieustannie ulega zmianie. W chwili publikacji tego artykułu (styczeń 2019) wygląda ono następująco:

Modele przełączników 3850 - styczeń 2019
Modele przełączników 3850 – styczeń 2019

Przełączniki wyposażone w technologię StackWise mają już wbudowane porty do podłączenia kabli do stackowania – nie wymagane są więc w tym celu żadne dedykowane moduły. Porty te wyglądają następująco:

Porty stackowalne z tyłu przełącznika 3850
Porty stackowalne z tyłu przełącznika 3850

Do łączenia przełączników używamy dedykowane kable do stackowania:

Kable do stackowania przełączników
Kable do stackowania przełączników

Przełączniki łączymy ze sobą zawsze w zamkniętą pętlę (chociaż nie jest to warunek działania stacka – pętla zwyczajnie zapewnia nam redundancję w przypadku awarii pojedynczego kabla lub przełącznika!):

Przełączniki okablowane w pętlę
Przełączniki okablowane w pętlę

Połączenie w pełną pętlę ponadto pozwala nam uzyskać pełną przepustowość backplane’u:

Pełna przepustowość stacka opartego o StackWise-480
Pełna przepustowość stacka opartego o StackWise-480

Podczas gdy niezamknięta pętla daje nam jedynie połowę przepustowości:

Niepełna przepustowość stacka opartego o StackWise-480
Niepełna przepustowość stacka opartego o StackWise-480

Niezwykle istotne jest aby wszystkie przełączniki w stacku posiadały tę samą wersję IOS. Możemy o to zadbać na dwa sposoby, o czym powiemy sobie przy opisywaniu tworzenia nowego stacka oraz rozbudowy istniejącego. Generalna zasada działania jest taka, że po okablowaniu i uruchomieniu przełączników przechodzą one przez proces elekcji podczas którego wybierany jest stack master. Czynników decydujących o tym, który switch zostanie wybrany masterem jest kilka, w następującej kolejności:

  • Priorytet użytkownika: mamy możliwość skonfigurowania ręcznie priorytetu na przełączniku. Domyślnie każdy przełącznik ma priorytet ustawiony jako 1, maksymalna wartość to 15. Masterem zostaje wybrany przełącznik z najwyższym priorytetem. Jeżeli dwa switche posiadają równy najwyższy priorytet to przechodzimy do kolejnego czynnika rozstrzygającego, czyli…
  • Priorytet oprogramowania: masterem zostanie wybrany przełącznik z najbardziej zaawansowaną wersją IOS, w kolejności:
    • IP Services z obsługą szyfrowania
    • IP Services bez obsługi szyfrowania
    • IP Base z obsługą szyfrowania
    • IP Base bez obsługi szyfrowania
  • Stan konfiguracji: w tym kroku pierwszeństwo będzie miał już skonfigurowany przełącznik (taki który nie posiada domyślnej konfiguracji)
  • Uptime: tu sprawa jest prosta – masterem zostaje przełącznik z najdłuższym czasem działania
  • Adres MAC: ostatnim czynnikiem rozstrzygającym jest adres MAC – pierwszeństwo ma najniższy.

Po wybraniu stack mastera przechodzi on w stan Active. Przełącznik wybrany jako drugi w procesie elekcji przechodzi natomiast w stan Backup. Jest to o tyle istotne, że technologia StackWise synchronizuje ze sobą przełączniki Active oraz Backup. Dzięki temu w razie awarii mastera, backup switch jest w stanie natychmiast przejąć zarządzanie stackiem bez powstania przerwy w działaniu. Ważna adnotacja – awaria zarówno przełącznika Active jak i Backup spowoduje padnięcie całego stacka. Zadbajmy o dobrą separację tych przełączników – przede wszystkim odrębne źródła zasilania!

Stack oparty o StackWise zbudowany z 4 przełączników - widoczne role poszczególnych switchy
Stack oparty o StackWise zbudowany z 4 przełączników – widoczne role poszczególnych switchy

Wszystkie pozostałe przełączniki przejmują rolę stack membera (czasami jest również używana nazwa stack slave) . Tak jak zostało to wspomniane wcześniej master bierze na siebie cały management plane oraz control plane – jest centralnym punktem, z którego zarządzamy stackiem oraz centralnym punktem przełączania ruchu. Oznacza to, że jeżeli mamy do czynienia z ruchem sieciowym, który “wchodzi” i “wychodzi” na tym samym stack memberze to ruch ten zawsze będzie kierowany (przez kable do stackowania) do stack mastera w celu przełączenia danej ramki. Ponadto master odpowiada za wykrywanie dodanych (bądź odjętych) urządzeń oraz aktualizowanie IOS na stack memberach.

W output’cie komendy powyżej możemy zauważyć, że każdy switch w stacku ma nadany numer. Numer ten wpływa na numerację portów. Przykładowo porty switcha numer 1 to będą porty Gi1/0/X na stacku, z kolei porty switcha numer 3 to będą porty Gi3/0/X na stacku. Mamy oczywiście możliwość zmiany numeracji przełączników.

Przepustowość backplane’u jaki tworzą kable do stackowania różni się w zależności od wersji technologii, której używamy. W przypadku StackWise-480 na Catalyst 3850 jest to zawrotne 480 Gb/s. Co więcej, StackWise-480 wprowadza bardzo ważny wyjątek od zasady – mianowicie lokalny Control Plane. W tej odmiane stackowania ruch nie musi być już przełączany przez stack mastera i zadanie to mogą wykonywać poszczególne membery.

FlexStack

FlexStack jest nieco słabszą i mniej wydajną technologią (a zarazem tańszą), która doskonale sprawdza się w warstwie dostępowej opartej o przełączniki Cisco Catalyst 2960X. W celu zminimalizowania kosztów, switche 2960-X nie mają wbudowanych portów stackowalnych. Zatem jeżeli chcemy zestackować te przełączniki to musimy je wpierw wyposażyć w stosowne moduły:

Moduł stackowalny przełącznika Catalyst 2960-X
Moduł stackowalny przełącznika Catalyst 2960-X

Poza modułami na dedykowane kable (jak powyżej) istnieją 2 inne rodzaje modułów: na moduły SFP oraz hybrydowe.

Kable FlexStack również się różnią od tych spotykanych w StackWise:

Kable FlexStack
Kable FlexStack

Podobnie jak w przypadku StackWise tak i tutaj mamy do czynienia z różnymi odmianami technologii. Dwie najpopularniejsze to FlexStack oraz FlexStack-Plus, których charakterystyki znajdziesz poniżej:

Podobnie jak w przypadku StackWise tak i tutaj mamy do czynienia z różnymi odmianami technologii. Dwie najpopularniejsze to FlexStack oraz FlexStack-Plus, których charakterystyki znajdziesz poniżej:

TechnologiaMax. ilość switchy w stackuPrzepustowość backplane’uKonwergencja
FlexStack440 Gb/s1-2 sec
FlexStack-Plus880 Gb/s100 msec

Sama zasada działania FlexStack jest bardzo podobna jak w przypadku StackWise, z tą różnicą, że nie mamy tutaj ról Active/Backup. Awaria mastera powoduje przejęcie stacka przez następnego w kolejności membera. Kluczowe jest to, że nie ma on zsynchronizowanego bieżącego stanu control plane’a, w wyniku czego może wystąpić krótka przerwa w przełączaniu ruchu. Od siebie dodam, że niestety spotkałem się również z sytuacją, w której awaria mastera spowodowała awarię całego stacka (reboot i ponowną elekcję). 

Stack oparty o FlexStack zbudowany z 4 przełączników - widoczne role poszczególnych switchy
Stack oparty o FlexStack zbudowany z 4 przełączników – widoczne role poszczególnych switchy

FlexStack odróżnia od StackWise ponadto znacznie mniejsza przepustowość backplane’u co ma sens zwłaszcza w warstwie dostępowej sieci.

W tym artykule zapoznaliśmy się z podstawami teoretycznymi stackowania. Wiedza ta przyda nam się podczas pracy ze stackami. O wykorzystaniu tej technologii w praktyce porozmawiamy w jednym z kolejnych artykułów.

O jakich aspektach praktycznej pracy ze stackami chciałbyś przeczytać? Miewałeś problemy z tą technologią?

TAGI: FlexStack, Stack, StackWise
Damian Michalak 15 stycznia 2019
Udostępnij ten materiał
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp LinkedIn
Komentarze: 19
  • mariojepes pisze:
    15 stycznia 2019 o 12:21

    Myślę, że do opisu można by również dodać opcję \”Virtual Stack\” 🙂

    Odpowiedz
    • Damian Michalak pisze:
      16 stycznia 2019 o 10:14

      Z premedytacją to pominąłem bo w moim odczuciu Virtual Stack nie jest tak popularny jak StackWise i FlexStack ^^

      Odpowiedz
  • Matt pisze:
    15 stycznia 2019 o 21:03

    Świetna robota men! Chyba jedyny newsletter na mojej skrzynce, który zawsze chętnie czytam!

    Odpowiedz
    • Damian Michalak pisze:
      16 stycznia 2019 o 10:14

      Dziękuję! 🙂

      Odpowiedz
  • John Juniper pisze:
    15 stycznia 2019 o 21:37

    dajcie praktyczną instrukcję upgradu softu na stacku cisco i junipera 😉 Kiedyś mało nie umarłem na zawał serca jak mi się wysypał stack 3850 w czasie upgradu w core w DC. Dokumentacja (szczególnie Cisco) jest tu szczególnie parszywa.

    Odpowiedz
    • Łukasz Kowalski pisze:
      15 stycznia 2019 o 23:51

      Kilka lat temu miałem podobną sytuację bodajże na Cisco 3750. Na szczęście wszystko wstało ale wtedy jeszcze nie wiedziałem, że te pudła mogą potrzebować nawet 30 minut! 😀

      Odpowiedz
    • Damian Michalak pisze:
      16 stycznia 2019 o 10:09

      Instrukcja do upgrade\’u softu na Cisco będzie – w zasadzie miała być częścią już tego artykułu ale byłby on wtedy stanowczo za długi. Z Juniperem… hmm, nie wiem, mam za mało doświadczenia z tym sprzętem żeby o nim swobodnie pisać, wymagałoby to dobrego research\’u. Nie obiecuję, może 🙂

      Odpowiedz
      • patapik pisze:
        10 maja 2020 o 12:21

        Ja mam do czynienie trochę z Juniperami EX 4300,3400,2300 i 2200i QFX 5100. Tam jest rozwiaznie podobne do Cisco Flexa nazywa się Virtual Chassis (VC).
        W Juniperze działa OK pod warunkiem ze używasz trybu preprovisioned. Tryb automatyczny (non-prepro…) który jest domyślny potrafi być upierdliwy. Producent zaleca używanie we wszystkich stackach jedenej wersji softu. W VC do obsługi używany prototol IS-IS. Opisywanie tego nie ma sensu bo powstał by z tego wielki artykuł – zresztą opis jest dostępny na stronie Junipera. Aha VC w Juniperze można używać w trybie Mixed (można mieszac platformy np. EX z QFX ) ale trzeba uważać co do wersji oprogramowania w poszczególnych stackach (trzeba koniecznie przestrzegać zaleceń producenta).
        Plusem VC jest to ze używa się moduły lub porty standardowe tj RJ45, SFP+ ,QSFP lub gotowych kabli Stackowych. Można stackować poprzez SFP i swiatłowod i zrobić rozproszone VC takie które znajduje się w kilku lokalizacjach ma to swoje zalety zwlaszcza gdy to urzedzenie jest switchem CORE i może być zasilane z rożnych miejsc daje to wieksze bezpieczeństwo ale wymaga to stosowania LAGa do warstwy accessowej ale LAG jest wtedy na dwóch rożnych urzedzeniach. Niestety wymaga to oczywiście rozbudowanej infrastruktury kablowo-swiatlowodowej.
        Jeśli chodzi o upgrade VC to procedura nazywa się NSSU (NonStop Software Upgrade) procedura. Trzeba bardzo dokładnie przestrzegać tego co pisza w realese notes i w przypadku przeskakiwania przez więcej wersji np. 16 -18 trzeba koniecznie przechodzić upgrady zgodnie z zaleceniami producenta i zgodnie z odpowiednia mapa wersji. Wiec taki upgrade potrafi trwać bo trzeba przejść przez kilka wersji i kilka resatrtow.
        Czasem zdarza się ze trzeba usunąć czesc konfiguracji np. ta dotyczaca QoSów. Ja miałem taki przypadek i dopiero po przelabowaniu znaleźliśmy w czym jest problem… Podczas restartu membera przelatywał komunikat o problemie sparsowania konfiguracji, którego nikt by nie zuważył podczas startu a później tej informacji Juniper nigdzie nie wyświetla nawet w logach ciężko było to znaleźć. Wiec nie jest to takie hop siup.

        Odpowiedz
        • Łukasz Kowalski pisze:
          12 maja 2020 o 23:00

          Fiu fiu, dziękuję za podzielenie się wiedzą! 🙂

          Odpowiedz
  • Thomas Sobczyk pisze:
    15 stycznia 2019 o 22:41

    dobra robota – ale dla mnie to liznołeś tematu, brak przykładów z CLI jak skonfigurowac stacka, brak stackowanie na linkach SFP+
    czekam na 2 cześć

    Odpowiedz
  • RiFF pisze:
    18 stycznia 2019 o 17:15

    Przy Flexstacku warto też zaznaczyć że istnieją 3 rodzaje modułów , na dedykowane kable , na sfp oraz hybrydowe (https://www.cisco.com/c/dam/en/us/products/collateral/switches/catalyst-2960-x-series-switches/white-paper-c11-739615.pdf) .

    Odpowiedz
    • Damian Michalak pisze:
      27 stycznia 2019 o 11:46

      Dopisane, jak zwykle świetna robota RiFF!

      Odpowiedz
  • Łukasz pisze:
    29 kwietnia 2020 o 08:48

    Brawo Damian tak trzymaj.

    Odpowiedz
    • Damian Michalak pisze:
      19 maja 2020 o 21:41

      Dzięki! Trzymam i nie puszczam! 😀

      Odpowiedz
  • Arek pisze:
    29 kwietnia 2020 o 20:09

    Hej! Super przydatny artykuł 😊 Mam tylko jedno pytanie. Jak to jest z tym version mismatch? Z tego co kojarzę pewne wersje softu współpracują ze sobą i nie muszą być dokładnie takie same (choć jest to zalecane). Kluczowa jest tu \”główna wersja\”, a nie pełna zgodność, np. Z tego co kojarzę na 2960x 15.2.4.e4 będzie działać z 15.2.4.e6. Istotna tutaj jest zgodność stack protocol version. Możesz rozwinąć ten wątek? Czego unikać, na co zwracać uwagę?

    Odpowiedz
    • Damian Michalak pisze:
      19 maja 2020 o 21:44

      Zgadza się, stack będzie działał na obrazach w ramach tego samego większego releasu. Natomiast jestem zdania, że lepiej nie kusić losu i sprowadzać zawsze do pełnej zgodności – jedna rzecz mniej do troubleshootowania gdy coś nie działa 🙂 Na pewno łatwiej się tego trzymać gdy ma się już dobrze wdrożony Patch Management i możliwość wygodnego sprowadzania softu na przełącznikach do z góry ustalonego baseline\’u 🙂

      Odpowiedz
  • MariuszN pisze:
    13 stycznia 2021 o 13:21

    Przydatny artykuł, dzięki! Mam pytanie, bo zaczynam przygodę z CISCO od nowych modeli switchy serii Catalyst C1000 (48 GbE + 4sfp). Tam występuje pojęcie H-stack i są tylko 4 porty uplink 10G (żadnych miejsc na moduły stackowania z tyłu). Czy to jest to samo, co FlexStack ? Jakie zalety oprócz zarządzania jednym IP ma to rozwiązanie ? Czy wydajnościowo będzie to samo jakbym połączył w topologii gwiazdy 1 switch jako rdzeń i do niego pozostałe 3 po uplinkach 10G (do nich PC i drukarki na 1GbE) a do rdzeniowego serwery (po 1GbE, ewentualnie 2x1GbE zagregowane) ? Czy wydajnościowo H-stack z 4 switchy będzie lepszy (taki sam) ? Wszystkie switche mam w jednym rack. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Damian Michalak pisze:
      16 lipca 2021 o 13:48

      H-stack jest funkcjonalnie tym samym co FlexStack – różnica polega na tym, że w FlexStack używamy dedykowane moduły oraz kable do zestackowania przełączników – co ogranicza dystans możliwy między nimi. H-stack to z kolei horizontal stacking – w tym przypadku do stackowania używamy \”zwykłych\” połączeń po miedzi/światłowodzie i umożliwia to stackowanie urządzeń znacznie bardziej oddalonych od siebie.

      Wydajnościowo stackowanie od topologii gwiazdy nie będzie się zasadniczo różnić. Urządzenia stackujemy przede wszystkim po to, aby zwiększyć redundancję w warstwie access. Dzięki temu możemy serwer podłączyć do dwóch osobnych, fizycznych switchy i zagregować takie połączenia w Etherchannel – z perspektywy serwera będzie to połączenie do pojedynczego, logicznego switcha. Eliminujemy tym samym kalkulacje STP oraz wykorzystujemy pełną dostępną przepustowość oferowaną nam przez łącza.

      Odpowiedz
  • Marek pisze:
    5 kwietnia 2022 o 10:22

    Fajny artykuł. Jeśli chodzi o upgrade IOS w stacku. Mam rozumieć, że wgranie nowego IOS spowoduję upgrade na wszystkich switach w stacku? Co rozumiecie przez uplink?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się też spodobać

Routing & Switching

Maszyna stanowa OSPF

6 maja 2021
Routing & Switching

Redystrybucja między OSPF a EIGRP [WYZWANIE]

14 stycznia 2020
Routing & Switching

Czym się różnią switche L3 od routerów?

12 września 2019
Routing & Switching

Czym są tunele VPN?

23 czerwca 2019

NA STYKU SIECI

Tworzymy społeczność sieciowców skupioną dookoła rozwiązań oraz certyfikacji firmy Cisco Systems.
Przydatne linki
  • NSS+
  • Tagi
  • Podcast
Nasze projekty
  • Szkoła Sieci

Dołącz do NSSlettera

Informacje o nowych publikacjach oraz dodatkowe treści!

© Na Styku Sieci 2022 - powered by Alvortech

  • Polityka prywatności
  • Warunki użytkowania
  • O nas
  • Kontakt
Witaj ponownie!

Zaloguj się na swoje konto

Zapomniałeś/aś hasło?