Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z naszą Polityką prywatności i Warunkami użytkowania.
Zgadzam się
Na Styku SieciNa Styku Sieci
  • Start
  • Routing & Switching
  • Wireless
  • Certyfikacja
  • Wokół sieci
Czytasz: Jak się przygotować do CCNA? Część 1 – teoria
Udostępnij
Na Styku SieciNa Styku Sieci
  • Wireless
  • Certyfikacja
  • Routing & Switching
  • Wokół sieci
Szukaj
  • Start
  • Categories
    • Wokół sieci
    • Routing & Switching
    • Wireless
    • Certyfikacja
  • Bookmarks
    • Customize Interests
  • More Foxiz
    • Blog Index
    • Sitemap
Have an existing account? Zaloguj się
Follow US
Certyfikacja

Jak się przygotować do CCNA? Część 1 – teoria

Damian Michalak
Damian Michalak 26 stycznia 2017 Wyświetlenia: 12.5k
Czas czytania: 8 min

Jest to jedno z najczęściej zadawanych mi pytań – postanowiłem zatem podzielić się dziś moimi spostrzeżeniami na ten temat. Od czego zacząć? Z jakich materiałów korzystać? Jak być pewnym, że jest się wystarczająco przygotowanym? O tym wszystkim dowiesz się w dzisiejszym materiale. Niektóre zagadnienia celowo tutaj pomijam aby przedstawić je w następnym artykule.

Contents
Zanim zaczniesz przygotowaniaSkąd czerpać wiedzę?Akademia Sieci CiscoSzkoleniaKsiążkiTreningi Video-On-DemandGrupy i fora dyskusyjneJak śledzić postępy w nauce?

Zanim zaczniesz przygotowania

Jeszcze przed rozpoczęciem nauki odpowiedz sobie na jedno, bardzo ważne pytanie: po co to robię? Znajdź swoje motywacje, przemyśl je, a najlepiej zapisz je gdzieś w widocznym miejscu. Będziesz potrzebował motywacji. CCNA nie jest łatwym egzaminem. Spotkałem się nawet z opiniami, że bywa trudniejszy od CCIE. Jak to możliwe? Otóż dla osoby nietechnicznej (a wiele takich podchodzi do CCNA) nauczenie się tak rozległego materiału jaki znajduje się w zakresie CCNA jest nie lada wyzwaniem. Trudność CCNA polega na tym, że jest to egzamin pokrywający szeroki wachlarz zagadnień, który trzeba zrozumieć bardzo dokładnie. Oczywiście jest to również wyzwanie dla osób technicznych, ale jednak ciut mniejsze (znacznie szybsze przyswajanie matematyki binarnej, zrozumienie architektury IOS czy też samej platformy sprzętowej urządzeń). CCIE z drugiej strony bazuje na fundamencie jakim jest CCNA (i pośrednio CCNP) – porusza tematy od strony eksperckiej, ale jednak samych technologii wydaje się być istotnie mniej. Można z tym polemizować 🙂

Druga sprawa – zdecyduj, czy będziesz podchodzić do pojedynczego, kompozytowego egzaminu CCNA, czy też wolisz podjąć to wyzwanie w dwóch, mniejszych podejściach. Jak to dokładnie działa? Cisco daje nam możliwość zdania egzaminu 100-105 ICND1, który jest tak naprawdę połową materiału CCNA. Po zdaniu tego egzaminu otrzymujemy certyfikat CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician). Koszt tego egzaminu to $165. Następnie możemy podejść do egzaminu 200-105 ICND2 (koszt $165), i jego zdanie poskutkuje otrzymaniem certyfikatu CCNA (oczywiście jeśli mamy zdany ICND1). Odsetek osób decydujących się na takie rozwiązanie jest jednak bardzo niski. Zagadnienia obu tych egzaminów łączy tak wiele, że sensowne wydaje się pojedyncze podejście do tzw. kompozytowego egzaminu, jakim jest 200-125 CCNA. Koszt tego egzaminu to $325. Pisałem już trochę na temat najnowszej wersji egzaminu, odsyłam zatem do artykułu:

>>> “CCNA v3.0 już jest! Co się zmieniło?”

Skąd czerpać wiedzę?

Opcji jest wiele, tutaj skupię się na czterech, moim zdaniem najlepszych źródłach wiedzy:

Akademia Sieci Cisco

Jest to rozwiązanie, na które ja się zdecydowałem. Byłem uczestnikiem takiej akademii mniej więcej od października 2012 do kwietnia/maja 2013. W tym czasie pokryte zostały wszystkie moduły tematyczne. Zajęcia takie składają się z części wykładowej oraz laboratoryjnej – co jest naprawdę świetną sprawą, jako że masz styczność z urządzeniami sieciowymi “na żywo”. Naprawdę miło wspominam te zajęcia i wszystkie te zabawy z kabelkami 🙂 Ponadto uzyskujesz dostęp do platformy Cisco Netacad, na której masz dostęp do wykładów i zadań online (zarówno w języku polskim jak i po angielsku). Koszt uczęszczania na taką akademię nie należy do niskich i często kształtuje się w okolicach 4000zł – 5000zł za całość. Szkolenia są zazwyczaj w języku polskim, jednak polecam naukę z angielskojęzycznych materiałów, jako, że egzamin jest w całości po angielsku.

Szkolenia

Jest wiele tzw. firm zewnętrznych organizujących szkolenia CCNA, z Altkomem i Hectorem na czele. Tutaj niestety nie mam doświadczenia, więc się nie wypowiem na temat jakości tego typu szkoleń. Jest to jednak dobra alternatywa dla Akademii Sieci Cisco, które nie są one dostępne w każdym mieście. Decydując się na szkolenie realizowane przez firmę zewnętrzną zwróć uwagę czy w zakres wchodzą zajęcia praktyczne na fizycznym sprzęcie oraz sprawdź kompetencje instruktora. Nie zaszkodzi też zasięgnąć opinii osób, które już na takim szkoleniu były. Jeśli masz własne doświadczenia z tego typu szkoleniami to podziel się proszę w komentarzach.

Książki

A konkretnie dwa tomy Cisco Press z serii Official Cert Guide. Są to moim zdaniem obowiązkowe pozycje w trakcie nauki. Książki są oczywiście angielskojęzyczne. Polecam nabywanie ich w niemieckim Amazonie, który od jakiegoś czasu oferuje już interfejs w języku polskim i darmową wysyłkę od 39 euro. Linki:

  • CCENT/CCNA ICND1 100-105 Official Cert Guide
  • CCNA Routing and Switching ICND2 200-105 Official Cert Guide

Unikaj Allegro bo 90% tamtejszych ofert naprawdę mocno uderza po kieszeni. Osobiście odradzam polskie lektury, szczególnie te wydawnictwa Mikom. Sformułowania, które się tam pojawiają są bardzo często tłumaczeniami “na siłę”. Miałem już do czynienia z osobami, które uczyły się tylko z polskich materiałów. Efekt jest taki, że ciężko się z nimi dogadać, zwłaszcza kiedy na początku pracy nie za bardzo rozumieją czym jest wildcard mask. Posługują się natomiast namiętnie sformułowaniem “maska blankietowa”. Słyszałem nawet określenie “dzika maska”… Jeśli język angielski nie jest Twoją mocną stroną to naprawdę gorąco polecam jego intensywną naukę. Ilość i jakość materiałów angielskojęzycznych jest w mojej opinii czymś niezbędnym w dalszym rozwoju Twojej kariery sieciowca.

Treningi Video-On-Demand

Tutaj polecam zwłaszcza trzy źródła (a może wkrótce i cztery :)):

  • CBT Nuggets – koszt miesięcznej subskrypcji to $84
  • INE – koszt kursu CCNA R&S to $299
  • NetworkLessons – na początku mamy dostępny trial za $1 (Rene usunął tę opcję, podziękowania za info dla Amadeusza Jakóbczaka), następnie subskrypcja $29 miesięcznie

Tego typu materiały są bardzo przydatne z uwagi na wysoką wartość edukacyjną. Ponadto często można się z nich dowiedzieć wiele praktycznych wskazówek, których w książkach nie uświadczysz. No i jakby nie patrzeć – wideo chyba przemawia do nas najskuteczniej 🙂

Grupy i fora dyskusyjne

Tutaj byłbym trochę ostrożny. Są to miejsca, w których co prawda możemy szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, jednak nigdy nie mamy pewności czy są to właściwe odpowiedzi. Najlepiej to weryfikować konsultując się z różnymi osobami. W Polsce najpopularniejsze forum to ccie.pl

Jak śledzić postępy w nauce?

Cóż… gdy ja się uczyłem robiłem to na kartce 🙂 Teraz jednak wspomagam się odpowiednio sformatowanym Excelem, który daje mi znacznie lepsze pojęcie tego gdzie w danej chwili się znajduję.

Możesz go pobrać używając linka poniżej (weź proszę pod uwagę, że sam tracker może być już nieaktualny – curricullum egzaminu zmienia się od czasu do czasu. Możesz go użyć jako szablon do zbudowania własnego trackera, w oparciu o najnowszy spis tematów na egzaminie).

CCNA_200_125_TrackerPobierz

W tej części dowiedziałeś się od czego zacząć przygotowania, z jakich materiałów korzystać oraz jak śledzić postępy w nauce. W następnym artykule porozmawiamy o tym w jaki sposób praktykować nabytą wiedzę. Jak zawsze, zachęcam do subskrypcji bloga aby nie przegapić kolejnych materiałów!

Czy są jakieś istotne materiały, które są Ci znane a je pominąłem? A może chciałbyś podzielić się własnym doświadczeniem?

Teorię mamy już za sobą – przeczytaj część 2. o tym jak przygotować się w praktyce!

TAGGED: CCNA
Damian Michalak 26 stycznia 2017
Udostępnij ten materiał
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Drukuj
14 Comments 14 Comments
  • Mateusz Ruszkowski pisze:
    26 stycznia 2017 o 15:23

    przede wszystkim nie zrażać się ogromem materiału przewidzianego na ten egzamin, ponieważ by rozpocząć karierę w sieciach nie trzeba tego wszystkiego wiedzieć

    Odpowiedz
  • Amadeusz Jakóbczak pisze:
    26 stycznia 2017 o 18:52

    Networklesson zrezygnowało z trialowego dostępu za 1$ 🙁

    Odpowiedz
    • Damian Michalak pisze:
      26 stycznia 2017 o 19:17

      A to dopiero! :/ Co ciekawe – informacja o ofercie nadal wisi na głównej stronie… Dzięki za info, już poprawiam.

      P.S. Uważam, że Rene postąpił słusznie usuwając trial – materiały są naprawdę dobrej jakości, sam miałem tam konto przez 2 miesiące jak się przygotowywałem do CCNP. W zasadzie jedyny sensowny wybór \”na polską kieszeń\” (w porównaniu do CBT Nuggets i INE)

      Odpowiedz
  • Rob D. pisze:
    26 stycznia 2017 o 19:59

    Również spotkałem się z opinią, że egzamin CCNA jest najtrudniejszy. Takiego zdania był np. pewien instruktor kursów Cisco i to posiadacz CCIE (pozdrowienia dla Pana Michała K. Z Krakowa :-)) więc coś musi być na rzeczy. Niestety, nie wiem jak faktycznie jest, bo pomimo że zajmuję się sieciami kilka już ładnych kilka lat to nie potrafię \”zebrać się\” na heroizm systematycznej pracy nad przygotowaniem do egzaminu 🙁

    Odpowiedz
  • anatol pisze:
    8 marca 2017 o 12:57

    Zastanawiam się nad zakupem tej pozycji: do CCNA? Exam 65 Official Cert Guide Library: Official Cert Guide Library czy ona się nadaje czy lepiej kupić te dwie pozycje które Pan wymienia wyżej?
    CCENT/CCNA ICND1 100-105 Official Cert Guide;
    CCNA Routing and Switching ICND2 200-105 Official Cert Guide;
    Proszę o informację! 😉
    (…)

    Odpowiedz
    • Damian Michalak pisze:
      8 marca 2017 o 13:14

      Czy mówimy o tej książce? – http://amzn.to/2mlgpl1
      Jeśli tak to jest ona jak najbardziej godna polecenia. Powód jest prosty – książka ta, to tak naprawdę połączenie tych dwóch pozycji wymienionych w artykule. Nie wspomniałem o niej ponieważ jest to naprawdę opasły tom liczący ponad 1600 stron. Kupno pojedynczej książki pokrywającej cały materiał CCNA 200-125 wychodzi oczywiście taniej, ale z racji rozmiaru czyta się to gorzej niż dwa mniejsze tomy: CCENT/CCNA ICND1 100-105 oraz CCNA ICND2 200-105. Pozdrawiam 🙂

      Odpowiedz
      • anatol pisze:
        8 marca 2017 o 14:04

        Tak chodzi o tą pozycję z linku (http://amzn.to/2mlgpl1), różnica cenowa nie jest aż tak odstraszająca… Sugerował by Pan jednak zakup dwóch zaproponowanych tomów zamiast tej jednej dużej?

        Odpowiedz
        • Damian Michalak pisze:
          8 marca 2017 o 14:06

          Owszem, 1600 stron w jednej książce to naprawdę sporo i czyta się to zwyczajnie niewygodnie 🙂

          Odpowiedz
  • Michał pisze:
    21 kwietnia 2017 o 19:31

    Czy z tych dwóch książek, PT i może VoD dam radę samodzielnie przygotować się i zdać ten egzamin?

    Odpowiedz
    • Damian Michalak pisze:
      22 kwietnia 2017 o 07:57

      Michał – tak, jest to możliwe. Sam co prawda posiłkowałem się Akademią CCNA, ale kilku moich znajomych zdało w opisany przez Ciebie sposób. To czy zdasz zależy przede wszystkim od ilości czasu, który poświecisz na naukę oraz systematyczności. No i warto lubić to czego się uczy 😉

      Odpowiedz
      • Michał pisze:
        2 maja 2017 o 13:10

        Skoro polskie książki odpadają na jakim poziomie w/g ciebie trzeba znać angielski żeby przeczytać z zrozumieniem książkę i podejść do egzaminu. Chodzi mi o skalę A – C

        Odpowiedz
        • Damian Michalak pisze:
          2 maja 2017 o 13:46

          Uważam, że j. angielski na poziomie B1 jest wystarczający do pełnego zrozumienia lektury.

          Odpowiedz
      • Michał pisze:
        22 września 2017 o 11:21

        Orientujesz się może czy z akademi cisco można korzystać bez zapisywania się na kursy stacjonarne?

        Odpowiedz
        • Damian Michalak pisze:
          23 września 2017 o 09:35

          Zakładam że masz na myśli – platformę e-learningową netacad.com? Jeśli tak, to niestety ale aby uzyskać dostęp do znajdujących się tam materiałów trzeba być najpierw dopisanym do grupy studenckiej. Takiego zapisu dokonuje instruktor stacjonarnej Akademii Cisco.

          Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Might Also Like

Certyfikacja

Jaki sprzęt kupić do fizycznego laba CCNA w 2022 roku?

2 kwietnia 2022
Certyfikacja

CCNA w czasach koronawirusa – czy nadal warto?

9 czerwca 2020
Certyfikacja

CCNA 200-301, nowe CCNP i inne zmiany w certyfikacji Cisco – wszystko co musisz wiedzieć

11 czerwca 2019
Certyfikacja

MNAS 006: Ile warte jest dla sieciowca doświadczenie a ile certyfikacja?

10 czerwca 2019

NA STYKU SIECI

Tworzymy społeczność sieciowców skupioną dookoła rozwiązań oraz certyfikacji firmy Cisco Systems.
Przydatne linki
  • NSS+
  • Tagi
  • Podcast
Nasze projekty
  • Alvortech
  • Szkoła Sieci
  • Czwartest

Dołącz do NSSlettera

Informacje o nowych publikacjach oraz dodatkowe treści!

[mc4wp_form]

© Na Styku Sieci 2022 - powered by Alvortech

  • Polityka prywatności
  • Warunki użytkowania
  • O nas
  • Kontakt
Witaj ponownie!

Zaloguj się na swoje konto

Zapomniałeś/aś hasło?