Zapraszamy do odcinka numer 11, w którym porozmawiamy o znajomości języka angielskiego i jego przydatności w pracy sieciowca. Pytanie zawarte w tytule jest w zasadzie retoryczne i już na wstępie mogę Ci powiedzieć, że moim zdaniem znajomość angielskiego to dziś konieczność. I można by zakończyć już w tym miejscu, ale pozostań jeszcze ze mną. Podzielę się z Tobą nie tylko argumentacją za tym, że warto znać angielski. Pokażę Ci również, że czasami jego znajomość potrafi również sprawić problemy.
W artykule:
🎧 Słuchaj na: Apple Podcasts | Spotify | Google Podcasts | Overcast | YouTube | Anchor
☝️ W tym odcinku dowiesz się następujące rzeczy
- Dlaczego potrzebujesz znać angielski aby odnieść sukces jako sieciowiec?
- Kiedy zacząć się uczyć angielskiego?
- Czy znajomośc angielskiego może sprawiać czasem problemy?
- Czy angielski to jedyny język na który należy zwrócić uwagę?
- Jak się najefektywniej uczyć angielskiego?
- Jakich narzędzi używać do nauki języka?
- Czy nieskazitelna wymowa i akcent są ważne?
- Jak sobie radzić z trudnymi początkami i żargonem sieciowym?
📝 Zasoby wymienione w odcinku
- Książka “Praktyczne Projekty Sieciowe” – LINK
- Książka “Sieci komputerowe. Najczęstsze problemy i ich rozwiązania” – LINK
- Wydawnictwo Cisco Press – LINK
- VOD CBT Nuggets – LINK
- VOD INE – LINK
- VOD NetworkLessons – LINK
- Fiszki – LINK
- Aplikacja Duolingo – LINK
- Aplikacja Babbel – LINK
🎧 Subskrybuj i wspieraj podcast
- zasubskrybuj w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Anchor, przez RSS, lub Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Między Nami a Sieciami”)
- zostaw szczerą recenzję naszego podcastu w iTunes. Dzięki Twojej opinii możemy dotrzeć do nowych słuchaczy!
- polub fanpage Na Styku Sieci na Facebooku
👋 Pozostańmy w kontakcie
- jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na damian@nastykusieci.pl lub lukasz@nastykusieci.pl
Znajomość języków to nie wszystko – warto jeszcze znać kulturę ludzi, z którymi przyjdzie nam pracować.
Dla przykładu, Brytyjczycy bardzo rzadko krytykują nas wprost. Można wręcz stwierdzić, że jeżeli usłyszymy od Brytyjczyka krytykę to faktycznie coś zrobiliśmy bardzo nie tak. W większości wypadków tego typu komunikacja jest przekazywana w bardzo zawoalowany sposób, wręcz łagodny.
\”You could have done this better\” – tego typu tekst możesz usłyszeć gdy naprawdę spartaczysz robotę 🙂 Dobrze jest mieć czułe ucho dla tak ukrytego przekazu. Czy znasz jeszcze inne kwestie kulturowe, na które warto zwrócić uwagę?
Wiesz co Damianie, wszystko zależy od tego z kim pracujesz i jaką branże reprezentujesz.
Miałem okazję pracować z amerykanami i anglikami i ich słownictwo było nafaszerowane polskimi odpowiednikami słów na k, s, nap, wyp… . Wyważone przekleństwa i delikatne zwracanie uwagi nie przyniosło by zamierzonego skutku 🙂 .
Oczywiście świat IT rządzi się innymi prawami, więc wyważone uwagi na pewno powinny mieć miejsce.
A tak swoją drogą, dla osób z którymi pracuję, największym przekleństwem jest cytat \”ale u mnie działa :-D\” , ich mina, bezcenna.
Artur, z tym \”ale u mnie działa\” to sama prawda 😀 A jeśli chodzi o kwestie językowe to wiadomo, co firma to trochę inna kultura i inni ludzie 🙂 Ale jest pewien zestaw \”typowych\” dla danej nacji zachowań, które warto mieć zawsze z tyłu głowy (np. kwestia punktualności u Niemców).
Jestem na etapie szukania pracy jako młodszy inżynier sieci lub administrator systemów i da się zauważyć, że angielski jest traktowany na równi z językiem polskim.
Każda duża firma zaznacza w ofertach, że wymaga znajomości ang na poziomie minimum B2.
Mało tego, w kilku ofertach znalazłem fajny zapis odnośnie znajomości języków obcych.
Wymagania:
Język Polski, Angielski + jeden język obcy.
Wychodzi na to, że trzeba się uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć i to nie tylko branżowych zagadnień.
Rzeczywiście jest poprawa jakości dźwięku, przyjemniej się słucha 🙂 co do tematu podcastu osobom, które chciałyby poznać bardziej branżowe słownictwo mogę polecić książkę English 4 IT wyd. Helion. Uzupełnia ją kurs wideo, ale z nim nie miałem styczności.
Dawid, mowa o tej?
http://helion.pl/view/116236/anginf.htm
Nie wiedziałem, że jest taka pozycja 🙂 Zamówiłem, zobaczę czy fajna 🙂
Dokładnie Artur! Dlatego też tak bardzo zachęcamy do skupiania się nie tylko na technikaliach, ale też umiejętnościach miękkich, językach… jest tego dużo 🙂 Sama wiedza techniczna to nie wszystko, trzeba ją jeszcze ładnie opakować 🙂
Swoją drogą ciekawy ten nieprecyzyjny zapis odnośnie \”+ jeden język obcy\” 🤔
Obecnie z angielskim przy szukaniu pracy zdarza się tak, że pracodawcy nie piszą w ogłoszeniu, że wymagana jest znajomość języka angielskiego, a o tym fakcie dowiaduję się na rozmowie rekrutacyjnej, która jest prowadzona w języku angielskim, bo jednym z rekrutujących jest obcokrajowiec.
Hmm… nieładnie, że się nie pojawia w ofercie bo powinno 🤔 Ale można w sumie z tego wysnuć wniosek, że jeżeli nie ma takiej informacji to warto się dopytać 🙂 Poza tym, jak wiele osób już podkreśliło, ten angielski na poziomie B1 staje się powoli takim \”domyślnym\” wymogiem 😉
Jakość głosu jest super!! Angielski zacząłem bardziej poważnie traktować podczas nauki do egzaminu ICND1. Początkowo uczyłem się tylko w języku polskim bo wygodnie ale kiedy się skonfrontowałem z przykładowymi pytaniami egzaminacyjnymi widziałem, że trzeba przeciwyczyc. Na platformie netacad uruchomień materiały po angielsku i po polsku, każda stronę czytałem dokładnie w obu językach – to była męczarnia. Ale po pewnym czasie doszedłem do poziomu gdzie mogę bezproblemowo korzystać z materiałów angielskich (czasami użyć translatora) nad wymowa muszę jeszcze popracować ale chyba jestem na dobrej drodze 🙂
Gratuluję determinacji, a sama metoda świetna! Szkoda natomiast, że cały czas brakuje takich jakby skonsolidowanych materiałów dwujęzycznych. Powoduje to, że trzeba żonglować, tak jak to miało miejsce u Ciebie. Dzięki za ten komentarz 🙂
\”When you know your WHY, you\’ll know your WAY\” 🙂
Najgorzej zrozumieć angielski używany przez rodowitego Anglika 😁
Rodowity Anglik? Easyyyy! Ale Irlandczyk… to jest dopiero hardcore!
https://www.youtube.com/watch?v=jsUvcjk8J5c
Hej,
kiedy można się spodziewać uzupełnienia sekcji materiały? 🙂
Uzupełnione 🙂 Dzięki za zwrócenie uwagi na brak i przepraszam za niedopatrzenie! 😐